Mírně pokročilí

Pro koho je tento kurz?
Pro ty, kteří ovládají ruštinu na úrovni A1-A2.

Co budeme dělat?
Nejdříve si osvěžíme znalosti. Nic těžkého – seznámení, plány na týden, volný čas, rodina, práce nebo studium a jazykové znalosti. Jakmile budou všechny základy jasné, začneme se zabývat cestováním. Konkrétně orientací ve městě a domluvou v hotelu. Pak obecně probereme ubytování a nebude chybět ani jídlo a nakupování.

Co gramatika?
Budeme se dále prokousávat ruskými slovesy. Kromě pravidelných typů se začneme dívat i na nepravidelná a obtížná slovesa, jako například „moct“, „jíst“, „chtít“ a „dát“. Nevynecháme velice důležitá slovesa pohybu a předložkové vazby s nimi. Kromě sloves si uděláme přehled ve skloňování přídavných jmen, a pak se seznámíme s řádovými číslovkami a letopočtem. Probereme tvary rozkazů a spoustu jednotlivých gramatických a předložkových konstrukcí.

A slovní zásoba?
Naučíme se domluvit se na recepci a vyjmenovat vše, co vám v pokoji schází. Naučíme se pojmenovat místa ve městě, pokoje v domě a nábytek. Uděláme si přehled potravin, nápojů a jídel, a nakonec budou oblečení a barvy. Takže v podstatě všechno potřebné k životu .

Něco navíc?
Ujasníme si, jak se počítají poschodí v Rusku a co znamená pojem „sutki“. Seznámíme se se slavnou „maršrutkou“, „chruščovkou“ a „komunálkou“. Podíváme se, jak vypadá správné ruské stolování, jak se pronáší ruský přípitek a jak se dělá pravý boršč. Také zjistíme, že pivo a vodka se v Rusku „váží“ na gramy a proč nesmíme žádat o smetanu do kávy.

Podle čeho se budeme učit?

    • Ruština pro samouky a věčné začátečníky (Yulia Mamonova, Adam Janek. Edika, 2016)
    • Ruština nejen pro samouky (Věra Nekolová. Leda, 2002)
    • vlastní autorské materiály
    • hry, videa a písně

Nejste si jisti zda je tento kurz vhodný pro vás ?
Vyplňte si rozřazovací test.